Grön laser och brister i sambandet
Grön laser och brister i sambandet
Ett stort antal poliser (större än normalt vid derbykommenderingar) var uttagna inför matchen. Även personal från skyddsorganisationen deltog. Dels i förarbetet och stabsarbetet, dels ute på fältet vid kommendering för Fotbollsderbyt AIK - DIF den 19 september
Riskbedömning, planspel, planering och utsättning inför kommenderingen genomfördes enligt alla konstens regler.
Anmälningar om grön laser och sambandsbrister
Sammantaget förlöpte kommenderingen utan större problem. Dock skedde ett flertal sammanstötningar mellan bägge lagen supportrar, både före och efter matchen. Ett stort antal bengaler och knallskott har antänts och detonerat på olika platser. Poliser har vid vissa av dessa tillfällen exponerats för risker för skador och olycksfall. För närvarande har ett 20-tal anmälningar om arbetsskador/tillbud till arbetsskador inrapporterats. Det finns anledning att tro att det kommer att inkomma flera anmälningar allt eftersom. Anmälningarna rör främst att poliser blivit exponerade av olika former av våld. Men det finns även anmälningar som rör grön laser och radiosamband.
Inom kommenderingen hade man riktade insatser dels mot ungdomar i riskmiljö och dels mot narkotikaanvändning. Detta ledde till ett stort antal omhändertaganden, gripanden och rapporter.
Hundratal supportrar missade självförvållat matchen
Ett hundratal supportrar missade matchen av olika självförvållade orsaker. Detta kanske leder till att supportrarna, inför kommande matcher, tänker till både en och två gånger innan man ställer till med något.
Tre dagar efter kommenderingen genomfördes en genomgång och utvärdering. Både positiva och negativa saker framfördes på ett konkret och konstruktivt sätt. Några positiva saker som framfördes var bla. Kommenderingschefens BIS, beslut i stort. BIS:et var bra utformat, med bra och tydliga mål. En annan sak som framfördes var den lyckade narkotikainsatsen med ett 40-tal rapporterade narkotikabrott.
Fyll i på Intrapolis!
Bland saker som kan förbättras nämndes samband/kommunikation mellan de olika nivåerna och enheterna. Detta kommer man att försöka arbeta fram en lösning på för framtiden.
ROMEOS arbetssituation/arbetsmiljö påtalades. VICTOR-resurser/brist på resurser påtalade också.
Till sist kommer en liten påminnelse till er som deltog i kommenderingen. För att ge alla möjlighet att framföra sina åsikter, uppfattningar och tankar så finns en utvärdering. Den ligger på Intra-polis, första sidan och där kan alla komma till tals. FYLL I DEN.
Roger Östergren
Huvudskyddsombud
Stockholm
Red anm: Det spelades visst boll också, 0-1 blev det. TH.