konkurrensverket pressbild

4 miljoner i "böter" för inköp av regnkläder

Inköp av regnkläder kostade Polisen 4 miljoner i "böter" 

När Polismyndigheten köpte in regnkläder utan gällande avtal bröt man mot LOU. Det gällande avtalet löpte 2021, och senare initierade arbete för ett nytt avtal avbröts. Därför ska nu Polismyndigheten, enligt Konkurrensverkets beslut, betala fyra miljoner kronor i upphandlingsskadeavgift

Källa: Konkurrensverkets hemsida - länk

Konkurrensverket konstaterar att Polismyndigheten redan i januari 2021 borde ha insett att det skulle komma att uppstå behov av skalplagg i framtiden och att det måste ha funnits tid för Polismyndigheten att förbereda och genomföra en annonserad upphandling. Den brådska som har uppstått beror på Polismyndighetens eget agerande och utgör därför inget undantag från kravet på annonsering enligt upphandlingsreglerna.

Enligt Konkurrensverkets beslut ska Polismyndigheten betala fyra miljoner kronor i upphandlingsskadeavgift för att ha genomfört en otillåten direktupphandling.

Konkurrensverkets beslut kan överklagas till Förvaltningsrätten i Stockholm.