Riksdagsledamot ledde Stockholms stämma

Riksdagsledamot ledde Stockholms stämma

Stefan Eklund inledde stämman med ett engagerat anförande. Det blev en redogörelse för utveckling och händelser under det gångna året. Bakom honom visades ett bildspel från Polishusparken i Stockholm, den 1 oktober 2008, kl 17-18.


Bild borttagen.Stolt ordförande
Han hyllade särskilt medlemmarnas uppslutning och fackliga engagemang. Samtidigt som andra fackliga organisationer upplevt svårigheter att engagera medlemmarna, har våra medlemmar stått på barrikaderna. Det kulminerade den 1 oktober i Polishusparken, då den största demonstrationen i Polisförbundets 106-åriga historia samlade 2000 medlemmar. Den manifestationen lämnade nog ingen som var där oberörd. Som ordförande känner sig Stefan stolt över att få företräda så stridbara och eniga medlemmar, och han blir fortfarande rörd när han tänker på de vittnesmål som medlemmar gav i parken.

Bra reslutat
Samtidigt visar siffror från BRÅ att vi levererar ett resultat tjänstemässigt, som gör länspolismästare Gunno Gunnmos ord om ”Världens bästa huvudstadspolis” till en möjlighet. Det är Stefans förhoppning att det resultatet kommer att avspegla sig i ekonomiska termer framöver.

Vision för en bättre framtid
Stefan lämnade även sin vision för framtiden, och skissade på en facklig väg att på ett demokratiskt sätt framöver åstadkomma efterlängtade förbättringar särskilt av arbetstiderna. Det kräver dock även att vi fortsätter att hålla en hög etik och moral, så att inte massmedia domineras av en bild av Svensk polis som rasistisk eller rent av brottslig. Det bästa sättet att uppnå detta är, att både kollegor och fack genom att vara föredömen, skapar en positiv yrkesidentitet för alla de nya poliser som kommer till verksamheten.
 

Stämman leddes av riksdagsledamot Hillevi Engström och Ulf Fridebäck.