Därför sade Stockholm NEJ!
Därför sa samtliga föreningar samt
Förbundsområdesstyrelsen i Stockholms län
NEJ till RPS slutbud
Polisassistenternas löneutvecklig
• Polisförbundet i Stockholms län var överens med polismyndigheten i Stockholms län om löneprinciperna för polisassistenterna i Stockholms län under avtalsperioden. Vår uppfattning är att Rikspolisstyrelsen, i alla delar, kände till denna principöverenskommelse.
När en stor del av övriga Länspolismästare i landet fick kännedom om denna principöverenskommelse riktade de stark kritik mot Rikspolisstyrelsen som valde att ikläda sig rollen som den bedragna partnern och hävdade att de inte visste någonting.
Förbundsområdesstyrelsen konstaterar att allt sedan dess har Rikspolisstyrelsen aktivt motverkat vår principöverenskommelse. I de första avtalsskrivningarna ville Rikspolisstyrelsen att alla pengar skulle betalas ut från och med 1 oktober 2011. Detta skulle omöjliggöra samtliga individuella lönesystem som bygger på en lönesättning efter hur många år man haft sin anställning. Med andra ord var vår principöverenskommelse död.
Efter starka påtryckningar medgav Rikspolisstyrelsen, i avtalstext, att myndigheterna kunde sätta ny lön efter 1 oktober, 2011. En effekt av att senarelägga den nya lönen är att det uppstår ett värde i form av engångsbelopp från och med den 1 oktober 2011 fram till dess att den nya lönen börja gälla. Detta utrymme skulle enligt slutbudet förfalla.
Med andra ord ville rikspolisstyrelsen införa en straffavgift för de myndigheter som har en liknande konstruktion som vår principöverenskommelse. Denna ”straffavgift” skulle kosta våra medlemmar flera miljoner kronor i uteblivna engångsbelopp.
Värdet i slutbudet
• När vi nu hamnar i en lönenämnd vet vi att vi har ett löneutrymme på 3,63 % under avtalsperioden. Rikspolisstyrelsen bud innehöll 4,0 % om vi inte sålde bort handledartillägget eller kurstillägget, för då skulle vi få 4,2 %. Eftersom det senare alternativet aldrig var aktuellt för förbundsområde Stockholm kan vi konstatera att Rikspolisstyrelsens bud var i förhållande till en lönenämnd 37 hundradelar av en procent bättre. I och med att Rikspolisstyrelsen bud dessutom innehöll att all retroaktivitet från och med 1 oktober 2010 också skulle försvinna kan man ställa sig frågan om det fanns något övervärde alls. I budet fanns även att Rikspolisstyrelsen skulle höja ingångslönen till
21 000 kronor vid nyanställning av polisassistenter efter den 1 oktober 2011.
Detta magra bud ska ställas mot Rikspolisstyrelsens framflyttande positioner när det gäller bland annat införandet av lönesättande samtal för samtliga arbetsledare mm i avtalsbudet.
Inga förbättringar i arbetstidsavtalet
• Under dessa månader som förhandlingarna har pågått står det helt klart att Rikspolisstyrelsen inte ville gå polisförbundet till mötes och göra några som helst förbättringar i kollektivavtalet ATA/Polis eller i tillämpningsbestämmelser för att trygga polisernas arbetsmiljö. Hade den viljan funnits hade det varit med i RPS slutbud. Det enda man medgav var att tillsätta en arbetsgrupp som hade ett åtagande att se över vissa frågor rörande arbetstiden. Inget som förpliktigade Rikspolisstyrelsen till några eftergifter överhuvudtaget.
Poliserna är värda mer
• Med en sådan magert bud från Rikspolisstyrelsen gav Polisförbundet, har samtidigt SACO:s (Jusek) gjort en stor facklig bedrift genom sitt avtal med Rikspolisstyrelsen. Deras avtal innebär att Jusek försäkrat sina medlemmar lika hög avsättning till Kåpan Extra som Polisförbundet har. Det är bara att gratulera våra höga polischefer och akademiker inom Polisen att ni nu fått samma unika pensionsuppgörelse som Polisförbundet.
Nu måste vi tillsammans stå enade mot arbetsgivaren!
Förbundsområdesstyrelsen i Stockholms län