Upprorisk stämning i distrikten
Upprorisk stämning i distrikten
- Jättebra, äntligen händer det något! - Något avvaktande först men sedan har det svängt och många säger sig fundera på att byta jobb.
Affischerna har tagits fram gemensamt av fackliga företrädare i Stockholms län under ledning av styrelsen i polisfacket i länet. Det röda är tänkbara följder - det blåa under är polisfackets krav i Stockholms län.
Några av reaktionerna från poliserna ute på föreningarna runt om i Stockholms län på affischerna som styrelsen i länets polisfack skickat ut. På något ställe hade man velat undvika affischer i chefernas korridor efter de ansågs alltför provocerande. Redovisningen från föreningarna lämnades på det råd inom polisfacket (förbundsområdesrådet) som hölls nyligen i Polishuset.
CITY: Hos oss är det medlemmar som manar till olika åtgärder mot avtalet. Vi har ju flest unga poliser i stan och det är naturligt att reaktionen mot avtalet blir häftigast här. Men vi har haft besök av två kolleger från Luleå som berättade att det jäser av missnöje där också. Så det är tydligen inte bara i Stockholm man reagerar.
SÖDERORT: Vi har också förstått att missnöjet är stort på en del andra håll i landet. Ettårs-pa drabbas hårt om vi avviker från vårt gamla avtal. En kollega som ursprungligen kommer från försvaret beklagar att han nånsin slutade där. Han hade haft det mycket bättre om han stannat kvar.
VÄSTERORT: Jättebra, äntligen gör någon något, säger medlemmarna här om affischerna. Enskilda medlemmar har kommit till föreningsstyrelsen och erbjudit sig att hjälpa till. Det intressanta är att hos oss reagerar även äldre kolleger som kanske inte drabbas så väldigt hårt.
ROSLAGEN: Till fackets informationsmöte om avtalet kom 120 medlemmar. Det säger väl allt. Det är ett mycket hårt tryck. Medlemmarna vill att vi i föreningsstyrelsen ska leda protesterna.
NORRORT: Stämningen var irriterad redan innan. Beskeden om pa-trappan gjorde inte saken bättre.
NACKA: Först var reaktionen avvaktande här men nu har det svängt rejält. Många ifrågasätter varför de ska betala till polisförbundet centralt. Oron är stor och bland annat undrar många varför vi i föreningens styrelse inte ställer oss bakom de aktioner som diskuteras. Vi ägnar mycket tid åt att förklara varför det inte är möjligt.
SÖDERTÖRN: Äntligen händer det något säger många. Pa-skiktet är en verklig orosgrupp på vårt distrikt. Var och när man än kommer så talar poliserna om avtalet och följderna av det.
LÄNSPOLISFÖRENINGEN: Det är ett rejält medlemstryck här. Frågan har kommit ordentligt på bordet efter affischkampanjen. Den har uppfattats mycket positiv. Den enda invändningen kom från någon som tyckte att den är för provocerande för att sättas upp i chefernas korridor.
GRÄNSPOLISEN: Det känns som en lättnad att vi äntligen kommit upp på banan med affischkampanjen. Arbetstid och lön diskuteras otroligt mycket hos oss.
CHEFSFÖRENINGEN: Vi hade Andreas Strand och Björn Kellerth hos oss. När de informerade om de fulla konsekvenserna av avtalet öppnade det nog ögonen på många av våra medlemmar.